Ze dne: 20.3. 2007

Velikonoce v roce 2007 připadnou na 8. dubna 2007.

Výpočet data velikonoc se v různých církvích liší. 

Velikonoce (Pascha) se podle křesťanských církví slaví první neděli po prvním úplňku po jarní rovnodennosti. Toto pravidlo pochází dle tradice od svatých apoštolů. V praxi se však církve založené sv. apoštolem Janem držely obyčeje konat Paschu ve stejném termínu jako židé. Kvůli této nejednotě bylo na 1. nikajském koncilu roku 325 potvrzeno a upevněno pravidlo konat křesťanskou Paschu až po židovské.

Byl-li úplněk v neděli, jsou Velikonoce až další neděli. Datum Velikonoc se tedy může lišit mezi jednotlivými roky až o více než jeden měsíc (od 22. března do 25. dubna). Jarní rovnodennost je stanovena „úředně“ na 21. březen podle gregoriánského kalendáře bez ohledu na astronomickou skutečnost (která se může až o dva dny lišit). V některých protestantských zemích (například Německu, Švédsku a Dánsku) se ale Velikonoce slavily po několik desetiletí 18. a 19. století podle astronomické skutečnosti.

Pravoslavné Velikonoce, kterým se zde říká Pascha, jsou proti katolickým většinou opožděny (většinou o týden, ale nezřídka i více), protože pravoslavná církev pro jejich výpočet používá starší juliánský kalendář. Navíc zachovává ustanovení 1. nikajského koncilu (tj. prvního všeobecného sněmu), který přísně stanovuje, že křesťanská Pascha nesmí být před židovským svátkem Pesach nebo spolu s ním. Toto pravidlo se ve sněmovních aktech nedochovalo, ale je dosvědčeno 1. kánonem antiochijského sněmu; o tomtéž hovoří už 7. pravidlo apoštolské. Římskokatolické velikonoce byly např. v r. 2005 před židovskou Paschou.

podle wikipedia

Autor: Zdeňka Kavalová

Fáze měsíce

 

Archív komentářů

2010 © Kavalle.cz | created by websession.cz