Ze dne: 19.2. 2008

V noci z 20. na 21. února 2008

budeme moci na obloze pozorovat úplné zatmění Měsíce. 

Na území České republiky bude pozorovatelné v celém svém průběhu, ale ke konci již nízko nad západním obzorem.
Měsíc u nás vychází 20. února v 16 hodin 47 minut. Do zemského stínu se začne schovávat ve 2 hodiny a 43 minut (ve čtvrtek ráno) a od této chvíle bude probíhat částečné zatmění. Z levého okraje začne na Měsíci postupovat zemský stín, až jej pokryje celý. K tomu dojde ve 4 hodiny 1 minutu, kdy začíná zatmění úplné, které potrvá do 4 hodin 51 minut. V tu chvíli se Měsíc začne vynořovat ze zemského stínu a my uvidíme poslední pozorovatelnou fázi měsíčního zatmění - částečné zatmění, které skončí krátce po šesté hodině ranní. Před a po fázi částečného zatmění nastává ještě tzv. polostínová fáze, při které se Měsíc pohybuje v polostínu Země. Ta je ale okem a běžnými prostředky nepozorovatelná, pokles jasu Měsíce je nepatrný.
Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy úplně nezmizí. I když se bude nacházet v zemském stínu, bude slabě viditelný. Bude osvětlen slunečními paprsky, které se v zemské atmosféře lámou a dostanou se tak i do zemského stínu. Protože se v naší atmosféře rozptyluje nejméně červené světlo, bude mít Měsíc načervenalou barvu. Jak bude Měsíc při zatmění tmavý, bude záležet na momentálním znečištění zemské atmosféry. I za úplného zatmění lze na Měsíci dalekohledem pozorovat obrysy měsíčních moří a některé zvlášť jasné krátery.
K pozorování zatmění Měsíce není nezbytný dalekohled. I prostým okem. je vidět postup zemského stínu na měsíčním kotouči a při úplném zatmění tmavočervené zabarvení Měsíce, které je při každém zatmění jiné. Dalekohledem je možno pozorovat, jak se povrchové útvary na Měsíci noří do zemského stínu. Ideální je kombinace obou druhů pozorování. Zájemci o pozorování budou moci zatmění za jasného počasí sledovat na naší hvězdárně. Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně bude k pozorování úplného zatmění Měsíce za jasného počasí otevřena v době od 18 (20.2.) do šesté ranní hodiny (21.2.) O půl noci bude uvedena specialní přednáška Mgr. Jakuba Halody - Měsíc těsně před zatměním. V případě nepříznivých pozorovacích podmínek bude program hvězdárny ukončen po přednášce.
Zatmění Měsíce vzniká tehdy, dostane-li se Měsíc do zemského stínu, který Země vrhá do prostoru. Měsíc se proto musí nacházet na protilehlé straně oblohy než Slunce. Při zatmění je tedy Měsíc vždy v úplňku. Ne při každém úplňku ale nastává zatmění Měsíce. Měsíc většinou zemský stín mine. K tomu, aby zatmění Měsíce nastalo totiž nestačí, aby byl pouze úplněk, ale Slunce, Země a Měsíc také musí ležet na jedné přímce. Měsíční dráha je však vůči rovině, ve které obíhá Země okolo Slunce, skloněna o úhel přibližně 5 stupňů.
Na rozdíl od slunečních zatmění, kdy měsíční stín zasáhne jen malou část zemského povrchu a sluneční zatmění je pak pozorovatelné jen z malé části Země, lze měsíční zatmění pozorovat z celé k Měsíci právě přivrácené zemské polokoule, tedy z kteréhokoliv místa na zemském povrchu, které má v době měsíčního zatmění Měsíc právě nad obzorem.
Poslední u nás pozorovatelné zatmění Měsíce nastalo 4. března minulého roku. Příští zatmění Měsíce viditelné u nás proběhne v noci ze 16. na 17. 8. 2008. Bude se ovšem jednat o zatmění částečné.
Na úplné zatmění si budeme muset počkat až do roku 2011.

Časový průběh zatmění:
východ Měsíce 20.2. 16 h 47 min
začátek částečného zatmění 21.2. 02 h 23 min
začátek úplného zatmění 04 h 01 min
střed zatmění 04 h 26 min
konec úplného zatmění 04 h 51 min
konec částečného zatmění 06 h 09 min
západ Měsíce 07 h 57 min

Převzato z: www.observatory.cz/index.php

 

 

Autor: Zdeňka Kavalová

Fáze měsíce

 

Archív komentářů

2010 © Kavalle.cz | created by websession.cz